HP ZBook 15 G2 czy Dell Precision M4800?

Dwie bardzo mocne mobilne stacje robocze, które zdążyły już zyskać uznanie użytkowników stanowią dla siebie naturalną konkurencję. Obie mogą być konfigurowane na wiele sposobów, przez co niekiedy o tym, która z nich okaże się lepszym wyborem zdecydować mogą z pozoru mało istotne szczegóły.

Kategoria wagowa

HP ZBook 15 G2, jak i Dell Precision M4800 mogą być wyposażone w wyświetlacze o rozdzielczości QHD+ (3200 x 1800)

fot. hp.com

Oba laptopy należą do kategorii stacji roboczych. Ważą w zależności od konfiguracji około 3 kilogramów. Przy 15 calowych wyświetlaczach, Dell jest znacznie grubszy – jego obudowa ma całe 4 centymetry wysokości, podczas gdy ZBook mieści się w jedynie 31 milimetrach. Zarówno HP ZBook 15 G2, jak i Dell Precision M4800 oparte są o procesory Intel Core i7 o standardowym napięciu. Dzięki dużym możliwościom w zakresie konfiguracji można je złożyć z bardzo zbliżonymi podzespołami. Jeśli zdecydować się na maksymalną rozbudowę, oba konkurencyjne modele znajdą się w pierwszej dziesiątce najbardziej wydajnych laptopów dostępnych aktualnie na rynku.

Porównanie – punk po punkcie

Czego potrzebuje stacja robocza? Z pewnością mocnego procesora. Najsłabsze konfiguracje obu laptopów zakładają procesory dwurdzeniowe Intel Core i5-4340M, można jednak wybrać mocniejsze czterordzeniowe i7, typu MQ o taktowaniu do 3,9 GHz (z funkcją Turbo Boost). Dell Precision ma minimalną przewagę oferując wersję z procesorem Intel Core i7 Extreme Edition.

Pod względem RAMu oba laptopy są identyczne. Można je rozbudować do 32 GB RAM w 4 gniazdach. Korzystają z kart graficznych Nvidia Quadro K2100/1100 M, oraz AMD Fire Pro 5100/5170 M. HP może być wyposażony w bardzo szybki dysk SSD HP Z Turbo Drive, najczęściej jednak użytkownicy obu modeli decydują się korzystać zarówno z dysku SSD jak i HDD na raz.

Zarówno HP ZBook 15 G2, jak i Dell Precision M4800 mogą być wyposażone w wyświetlacze o rozdzielczości QHD+ (3200 x 1800). Niestety w przypadku HP nie jest to matryca HP DreamColor i choć oba wyświetlacze wypadają bardzo dobrze, to ten w Dellu robi jednak większe wrażenie. Ma niezwykle wysokie rozświetlenie (375 cd/m²) i dobre pokrycie palety barw (90% sRGB).

HP Zbook 15 G2 ma znacznie mniejszą baterię (73 Wh) niż Dell Precision M4800 (97 Wh).

Walory użytkowe

Paradoksalnie mniejsza bateria HP pozwala na dłuższe działanie. Podczas normalnej pracy Dell kończy na działanie ok. 30 minut wcześniej, ale przy maksymalnym obciążeniu czasy pracy wyrównują się, a nawet Dell działa odrobinę dłużej. Podczas pracy obudowa Della potrafi wywołać natężenie hałasu nawet 50 dB, a więc już nieprzyjemne. HP jest sporo cichszy, za to jego obudowa nagrzewa się do 45°C, podczas gdy Dell pozostaje chłodny cały czas. Dostęp do podzespołów w obu modelach jest świetny, portów wyjściowych nie brakuje, a obudowy są wysokiej jakości. W testach wydajności oba laptopy osiągają bardzo zbliżone wyniki.

Są to równorzędni przeciwnicy. Dell jest lepiej chłodzony, HP cichszy. W większym Dellu można umieścić procesor i7 Extreme Edition, HP może szybciej odpowiadać użytkownikowi z dyskiem SSD Z Turbo Drive. Nieco lepszy wyświetlacz ma Dell, choć te dostępne w HP są również bardzo dobre.