Notebook do biura to specjalny rodzaj laptopa biznesowego, charakteryzujący się zazwyczaj smukłą, ale jednocześnie solidną obudową, energooszczędnymi parametrami oraz długoletnią gwarancją. Wynika to z faktu, że tego typu sprzęt jest używany przede wszystkim do wytężonej pracy w korporacjach, gdzie stawia się na wytrzymałość, bezawaryjność i dużą funkcjonalność. Co jeszcze odróżnia te urządzenia od zwykłych laptopów konsumenckich?
Solidna obudowa to podstawa
Laptopy biznesowe do biura są przeciwieństwem modeli komercyjnych czy gamingowych, ponieważ nie kuszą ciekawym designem ani kolorystyką. Są natomiast utrzymane w stonowanych barwach i mają prosty, estetyczny kształt. Ich dodatkowym atutem jest niższa waga oraz rozmiar, a także wysoka jakość użytych do produkcji materiałów. Obudowa omawianych urządzeń (w tym również górne i dolne zawiasy oraz wnętrze) nie jest wykonana z tandetnego i niewytrzymałego plastiku, ale ze stopów metali, aluminium lub innego solidnego tworzywa sztucznego, które zabezpiecza we właściwy sposób komponenty i podzespoły laptopa, chroniąc je nawet przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki użyciu takich a nie innych materiałów notebook do biura wytrzymuje gwałtowne odchylenia, wstrząsy i jest niezwykle odporny na pęknięcia. Poza tym może nawet przerwać bez szwanku upadek z wysokości czy zalanie wodą albo innym płynem. Przykładem sprzętu z wyjątkowo wytrzymałą obudową jest choćby popularny ostatnio model Dell Vostro 3481.
Matowa matryca i duża liczba portów – bez tego ani rusz
W obecnie produkowanych notebookach do biura powszechna jest jakość obrazu FullHD, ale trzeba przyznać, że ten parametr posiada też już większość laptopów komercyjnych. Prawdziwym wyróżnikiem jest natomiast matowa matryca, montowana w zdecydowanej większości tych pierwszych urządzeń. Pozwala ona na pracę w trudnych warunkach oświetleniowych, m.in. na zewnątrz budynku (na świeżym powietrzu) czy w sali konferencyjnej. W takich okolicznościach zwykła, błyszcząca matryca znacznie utrudniałaby użytkowanie sprzętu. Laptopy biznesowe (np. Dell Vostro 3481) posiadają również dużą liczbę portów, umożliwiających podłączenie dwóch, a nawet trzech dodatkowych urządzeń z interfejsem USB. Może to być choćby klawiatura, mysz czy pendrive. Dla wielu osób wygodne i sprawne korzystanie z tzw. peryferiów jest priorytetem.