Rosjanin, Niemiec i Polak – portret typowego użytkownika pod kątem cyberzagrożeń

Komunikat prasowy: ksperci z Kaspersky Lab dokonali ogólnej analizy cyberzagrożeń w Rosji, Niemczech, Polsce, Stanach Zjednoczonych oraz Chinach w 2013 r. Badanie pozwoliło na określenie ryzyka wystąpienia infekcji online i lokalnej, a także liczby incydentów bezpieczeństwa przypadających na jednego użytkownika w tych krajach w ciągu roku. Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem danych pochodzących z Kaspersky Security Network - chmurowej usługi Kaspersky Lab. 


Kliknij, aby powiększyć

Według otrzymanych informacji, ofiarą ataków internetowych najczęściej padają Rosjanie – na jednego mieszkańca tego kraju przypada średnio 37 ataków rocznie. Z analogicznym zagrożeniem Niemcy i Amerykanie spotykają się odpowiednio 18 i 11 razy w roku, a typowy użytkownik z Polski ma do czynienia z 10 takimi atakami rocznie. Najrzadziej incydenty występują wśród chińskich użytkowników – 8 razy w roku. Podobną sytuację zaobserwowano w rankingu użytkowników, u których ochrona WWW dokonała przynajmniej jednej interwencji. Rosja ma najwyższy wskaźnik – 55%, a Chiny najniższy – 32%. Ryzyko infekcji online w Polsce oszacowano na 38%.

Z kolei na największe ryzyko infekcji lokalnej narażeni są użytkownicy z Chin, gdzie sięga ono aż 47%. Na drugim miejscu zalazła się Rosja (42%) a tuż za nią Polska, gdzie prawdopodobieństwo infekcji lokalnej jest również dość wysokie – 35%. W Niemczech i Stanach Zjednoczonych ryzyko takiego ataku jest umiarkowane – odpowiednio 30% i 29%. Należy zauważyć, że do powodzenia tego typu działań cyberprzestępczych przyczyniają się w dużym stopniu luki w systemach operacyjnych. Z tego powodu widać wyraźne powiązanie ryzyka infekcji z odsetkiem użytkowników korzystających z leciwego już systemu Windows XP. Z badania wynika, że mimo ostrzeżeń ekspertów ds. bezpieczeństwa oraz oficjalnych komunikatów Microsoftu dotyczących zakończenia wsparcia dla Windows XP w kwietniu 2014 r., z tego przestarzałego systemu ciągle korzysta wielu użytkowników – w Polsce jest to około 30%, co plasuje ten kraj na drugim miejscu za Chinami (46%) i przed Rosją (27%). Sytuacja wygląda najlepiej w Stanach Zjednoczonych i Niemczech (odpowiednio 9% i 18%).

„Pomimo pewnych różnic w geografii statystyk, metody przeprowadzania ataków i infekowania w internecie są podobne – cyberprzestępcy koncentrują się na wykorzystywaniu luk w systemach operacyjnych oraz przeglądarkach internetowych. Z tego powodu korzystając z przestarzałych lub nieuaktualnianych programów sami narażamy się na infekcję” - mówi Wiaczesław Zakorzewski, ekspert z Kaspersky Lab. „Aby zapewnić sobie bezpiecznie korzystanie z komputera i internetu należy nie tylko zainstalować skuteczne oprogramowanie antywirusowe, ale także dbać o instalowanie na bieżąco wszystkich uaktualnień dla systemu operacyjnego i użytkowanych aplikacji”.

 

Komunikat prasowy pochodzi z serwisu: http://www.kaspersky.pl/about.html?s=news_reviews&cat=3&newsid=2175