Oprogramowanie zabezpieczające

Laptopy biznesowe z reguły są już wyposażone w system operacyjny i pakiet podstawowych programów. Są wśród nich także aplikacje odpowiadające za bezpieczeństwo danych. Czy warto oprzeć się na nich, czy też raczej poszukać innych programów gwarantujących bezpieczeństwo?

Laptop chroniony od dnia zakupu

Programy zabezpieczające są niezbędne w każdym przypadku

fot. microsoft.com

Przykładowo, HP ProBook sprzedawany jest z Microsoft Security Essentials, a seria Toshiba Portege oferowana jest od razu z ochroną McAfee Internet Security. Miły gest ze strony producenta, w końcu licencja na program kosztuje ok. 200 zł. Użytkownik dostaje ją jako dodatek do laptopa, toteż nawet przy pierwszym uruchomieniu ma zabezpieczenie przed trojanami i możliwość wymazywania poufnych plików tak, by były one nie do odzyskania.

Czemu szukać innej ochrony?

Programy zabezpieczające są niezbędne, ale należą też do najbardziej irytujących. Aktualizują się bardzo często, niekiedy zasypują też użytkownika dużą ilością komunikatów, dodatkowych opcji i działań, z których część wykonywana jest automatycznie. Osoba przyzwyczajona do ochrony, jaką zapewniają profesjonalne pakiety NOD 32, Avira, czy PC Tools, może nie chcieć jej zmieniać. Tym samym pakiet McAfee Internet Security jest jej niepotrzebny. Może nawet przeszkadzać, ponieważ na danym urządzeniu może działać tylko jeden firewall, a oprogramowanie zabezpieczające różnych firm zdecydowanie nie współdziała ze sobą. W zasadzie zdarza się nawet, że jeden z programów tego typu wykrywa drugi jako zagrożenie.

Najpierw konfiguracja

Po zakupie laptopa, zwłaszcza klasy biznesowej, pierwszą czynnością powinno być skonfigurowanie programów zabezpieczających. Wielu użytkowników nie pamięta o tym, narażając się na atak z zewnątrz. Zdecydowanie nie zaleca się instalowania jakiejkolwiek innej aplikacji zanim laptop nie będzie miał aktywnych: antywirusa, firewalla, ochrony anty-malware’owej, możliwości szyfrowania danych. Bardzo możliwe, że kupiony z odpowiednimi programami laptop zapewnia to wszystko od początku, nie zmienia to jednak konieczności ustawiania ochrony zgodnie z własnymi preferencjami.