Najlepsze laptopy hybrydowe

Hybryda laptopa z tabletem to coraz popularniejsze i skuteczniejsze urządzenie dla biznesu. Wprowadzone zostało raczej jako gadżet, ale wraz z innowacjami wprowadzanymi przez Asus, Acer, Dell czy Lenovo zyskuje wiele praktycznych zastosowań.

Laptop to urządzenie przy którym możesz pracować, także pisać, wypełniać raporty, obsługiwać programy takie jak Access czy Excel. Tablet natomiast dzięki ekranowi dotykowemu doskonale sprawdza się do czytania, oglądania filmów lub pokazania drugiej osobie swojego zamysłu. Żeby oba te urządzenia mogły być połączone w ten sposób, że tablet staje się jednocześnie ekranem niewielkiego laptopa (notebooka, ultrabooka, toutchbooka). W tej kategorii dostępnych jest kilka ciekawych urządzeń.

Warte uwagi hybrydy

Dell Venue 11 Pro z klawiaturą

Tablet Dell Venue 11 Pro z klawiaturą (fot. Dell)

Asus Transformer Book T300 LA pozwala odłączyć ekran i traktować go jako funkcjonalny, 13 calowy tablet. Całe urządzenie waży poniżej 2 kg, może być wyposażone w procesor Intel Core i3/i5/i7, w zależności od wersji ma 4 lub 8 GB RAM. Może wyświetlać grafikę w rozdzielczości 1920 x 1080. Ma tylko jeden port USB 3.0 co nieco ogranicza możliwość łączenia go z innymi urządzeniami, należy to jednak uznać za standard w przypadku tego typu urządzeń. Podobnie jest z 11 calową hybrydą Transformer Book T200, która waży ok. 1600 g. Większy model wytrzymuje na baterii ok. 8 godzin, mniejszy nieco powyżej 6,5. Dużą zaletą Transformerów jest ich niewysoka w porównaniu z konkurencją cena.

Dell Venue 11 Pro zgodnie z nazwą jest 11 calowym tabletem z dodatkową stacją bazową. Razem ważą ok. 1450 g. Użytkownicy bardzo chwalą sobie baterie montowane w tych urządzeniach, które pozwalają nawet na 11 godzin pracy. Jest to jedno z niewielu tego typu urządzeń, które działa dłużej niż obiecuje jego producent. Korzysta z procesorów Atom Z3770, Core i3 i Core i5, wyświetla obraz w rozdzielczości 1920 x 1080. Nie jest może najszybszym urządzeniem w  swojej klasie, dość szybko się też nagrzewa, dobrze jednak wyświetla grafikę i pozwala swobodnie pracować. Ciekawa recenzja porównawcza tabletu Dell Venue 11 Pro jest dostępna tutaj: http://lab-kuzniewski.pl/index.php/recenzje/tablety/545-dell-venue-11-pro-i-modecom-feetab-1010-ips-cena-kontra-funkcjonalnosc.

Microsoft Surface Pro 3 robi całkiem niezłe wrażenie. 12 calowy tablet, z dołączaną klawiaturą, która może posłużyć jako podstawka lub stabilizator. Wykorzystuje procesory Intel Core i3/i5/i7, 4 lub 8 GB RAMu, wyświetlacz o rozdzielczości 2160 x 1440. Urządzenie waży tylko 800 g i potrafi naprawdę nieproporcjonalnie dużo. Jego największa wadą jest cena, a być może także marka, która mimo bardzo dobrych osiągów nie zyskała zaufania użytkowników.

Acer R13 po prawdzie rozdziela się na dwie części, ale za to pozwala ustawić ekran w stosunku do stacji na kilka różnych ułatwiających korzystanie sposobów. By traktować urządzenie jako tablet, należy po prostu otworzyć laptopa i „zamknąć” go w drugą stronę. Waży ok. 1,5 kg, ma 13 calowy wyświetlacz i procesory z najnowszych serii Intel Core i7/i5. Bateria pozwala na pracę ok. 6,5 godziny.

Jaką hybrydę tabletu i laptopa wybrać?

HP Pro x2

Laptop/tablet HP Pro x2 – propozycja hybrydowa dla biznesu od HP (fot. HP)

Wymienione wyżej urządzenia bardzo różnią się od siebie. Poza tym do listy interesujących hybryd można dopisać jeszcze modele takie jak Lenovo Think Pad Yoga czy HP Pro x2. Żadne z nich nie jest najlepszym tabletem na rynku, ani najwygodniejszym do pracy laptopem. Wszystkie jednak dobrze spełniają obie funkcje. Podstawowym pytaniem przed zakupem jest czy potrzebujesz laptopa, który może być również tabletem czy tabletu, który od czasu do czasu wykorzystasz jako notebooka. Urządzenie Microsoftu możesz wziąć pod uwagę w obu opcjach.