Mobilne stacje robocze Fujitsu na tle konkurencji

fot. fujitsu.com

W ofercie Fujitsu aktualnie jest tylko jeden laptop określany, jako mobilna stacja robocza – Fujitsu Celsius H730. Jak wypada w porównaniu z takimi laptopami jak HP ZBook, Lenovo ThinkPad W czy Dell Precision?

Z czym porównać Fujitsu Celsius H730?

Mobilna stacja robocza Fujitsu waży w zależności od konfiguracji 2,75 do 3 kilogramów. Z wyświetlaczem o przekątnej 15,6 cala i grubością 32 mm jest to więc duży, ale wcale nie największy laptop. Jest jedynie nieco cięższy niż Lenovo ThinkPad W541, lżejszy za to od HP ZBook 15 i Dell Precision 4800. Różnice wagi nie są na tyle duże by utrudniało to porównanie stacji roboczych ze sobą.

Zacznijmy od najważniejszego

Stacja robocza musi być wydajna i to bezkompromisowo.

H730 może być wyposażony w jeden z wielu procesorów od Intel Core i5 – 4300M do i7 – 4910MQ. Faktycznie chcąc wykorzystywać laptopa, jako stację roboczą lepiej wybrać Intel Core i7 4700/4800/4900. Podobne procesory stosowane są w stacjach roboczych konkurencji. Pamięć RAM można rozbudować do 32 GB, co jest także górną granicą np. dla ThinkPada W541, czy HP ZBook 15 G2. W praktyce jest to aktualnie maksimum dla urządzeń mobilnych. Na wydajność H730 wpływają też szybki dysk SSD i karta graficzna NVIDIA Quadro K1100M. W konkurencyjnych modelach ta ostatnia może być zastąpiona przez NVIDIA Quadro K2100M lub AMD Fire Pro M5100, a więc potencjalnie mocniejsze karty graficzne.

W zależności od przeprowadzonego testu Fujitsu Celsius H730 może wypadać lepiej lub gorzej od wspomnianych wyżej modeli. Fujitsu Celsius H730, ale w ogólnej wydajności można powiedzieć, że Dell Precision M4800 będzie nieco mocniejszy od H730, ThinkPad W541 zbliżony do niego pod względem wydajności. Sytuacja zmieni się jednak pod przejściu na zasilanie z baterii, gdy możliwości obu konkurencyjnych stacji roboczych spadną.

Cechy dobrego laptopa

Fujitsu Celsius H730 jest dobrze chłodzony i nie osiąga nieprzyjemnych temperatur. Podobnie jest w przypadku Dell Precision 4800. ZBook i ThinkPad natomiast nagrzewają się znacznie bardziej. W stosunku do konkurencji stacja robocza Fujitsu ma słabszy wyświetlacz. Blisko 5 godzin pracy na baterii to wynik o wiele lepszy niż w przypadku stacji Dell i nieco lepszy niż w przypadku HP, ale słabszy niż w działającym na prawdę długo ThinkPadzie. Jeśli chodzi o obudowę i jakość wykonania, stacje robocze Fujitsu są bardzo dobre.

Stacja ta dzięki połączeniu wydajności, czasu pracy na baterii, jakości obudowy i systemu chłodzenia jest bardziej mobilna od konkurencyjnych urządzeń. Może natomiast gorzej sprawdzać się, jako stacjonarne urządzenie do obróbki grafiki.