Lenovo ThinkPad New X1 Carbon – recenzja

Lenovo ThinkPad New X1 Carbon to elitarny laptop biznesowy, którego prezentacja odbyła się podczas tegorocznych targów elektroniki użytkowej CES 2014 i wzbudziła spore zainteresowanie publiczności. Oprócz cieńszej i lżejszej konstrukcji na szczególne wyróżnienie zasługują innowacyjne rozwiązania, dzięki którym X1 Carbon aktywnie dostosowuje się do doświadczeń użytkownika.

Nowy ThinkPad X1 Carbon to połączenie innowacyjnych rozwiązań takich jak panel sterowania nad klawiaturą, który dostosowuje się automatycznie do trybu działania aktualnie używanej aplikacji, oraz elementów sprawdzonych i lubianych od wielu lat, np. wyspowej klawiatury.

ThinkPad New X1 Carbon jest jeszcze lżejszy i bardziej płaski niż jego poprzednik. To rasowa, ultramobilna maszyna dla wymagających profesjonalistów, z którą da się pracować nawet do 9 godzin na jednym ładowaniu baterii.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Aktywnie adaptujący się panel sterowania jest częścią prób stworzenia maszyny do „kontekstowego korzystania z komputera” (contextual computing). O co chodzi? O to, żeby komputer automatycznie i w naturalny sposób dostosowywał się do wymagań użytkownika, np. eksponując klawisze funkcyjne adekwatne do używanej aktualnie aplikacji. Innym rozwiązaniem, które wkomponowuje się w naturalne użytkowanie komputera jest możliwość sterowania odtwarzaczem muzyki za pomocą gestów, nawet jeśli pracujemy w tym czasie z inną aplikacją. To kolejny krok mający na celu polepszenie produktywności osób pracujących z laptopem.

Mimo niewielkich rozmiarów producent zadbał o to, żeby New X1 Carbon był maszyną dokowalną. Oprócz dwóch portów USB 3.0, mini-DisplayPort, HDMI i wyjście na adapter Ethernet znajdziemy w nim również gniazdo OneLink Dock. To pozwoli znacząco rozbudować funkcjonalność laptopa w środowisku biurowym czy podczas prezentacji.

Jakie są opinie o nowym Lenovo ThinkPad X1 Carbon? Sprzeczne.

W recenzji nowego ThinkPada X1 Carbon na lab.kuzniewski.pl wśród zalet pojawiają się między innymi świetna obudowa, bardzo praktyczna klawiatura, długi czas pracy na baterii oraz wysokiej klasy matryca. Wśród wad: brak czytnika kart pamięci oraz brak możliwości rozbudowy pamięci RAM.

W komentarzach do tej recenzji na SpidersWeb, jedni są zachwyceni kierunkiem, w jakim ewoluują maszyny Lenovo. Stają się coraz bardziej poręczne i innowacyjne, nie tracąc przy tym wiele ze swoich odwiecznych zalet, np. jakości wykonania. Innym nie podobają się wymyślne udogodnienia i nie rozumieją, dlaczego ThinkPady zmieniają się pod dyktando najnowszych trendów w elektronice (np. ultrabooki).

Nowy Lenovo ThinkPad X1 Carbon jest dostępny w sklepie kuzniewski.pl w kilku konfiguracjach w cenie od ok. 6 tysięcy złotych. Najważniejsze konkurencyjne rozwiązania wobec tego modelu to między innymi Latitude E7240 oraz HP EliteBook Folio 9470m.