Jaki laptop do gier wybrać?

Chociaż jeszcze kilka lat temu większość miłośników gier komputerowych było skazanych na korzystanie z komputera stacjonarnego, dziś producenci wychodząc naprzeciw wymaganiom użytkowników tworząc coraz lepsze laptopy dla graczy (więcej tutaj). Obecne konfiguracje sprzętowe pozwalają na komfortowe prowadzenie rozgrywek w ulubione tytuły na komputerach przenośnych.

Chociaż jeszcze kilka lat temu większość miłośników gier komputerowych było skazanych na korzystanie z komputera stacjonarnego, dziś producenci wychodząc naprzeciw wymaganiom użytkowników tworząc coraz lepsze laptopy dla graczy

fot. msi.com

Wybierając laptopy dla graczy, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na kartę grafiki, to ona jest najważniejsza i od niej zależy czy będziemy w stanie uzyskać płynność w trakcie gry. Do najpopularniejszych rozwiązań należą karty nVidia GeForce GTX, AMD Radeon, warto wziąć pod uwagę również Radeon HD 8870M, 8790M, 8850M, GeForce 850M, 950M. Wybierając kartę grafiki i procesor, najlepiej zainwestować w sprzęt podobnej klasy, na przykład Intel Core i7, i5 albo nieco słabszy i3. Jeżeli wybierzemy komputer ze zbyt słabą kartą grafiki, może okazać się, że odtwarzanie nowych tytułów będzie niemożliwe, o tym trzeba pamiętać. Kolejna rzecz to pamięć RAM oraz dysk twardy. W tym wypadku nie należy decydować się na mniej niż 4GB pamięci oraz 500GB twardego dysku.

W nowych laptopach przeznaczonych dla graczy znajdziemy przeważnie dyski SDD, które wyróżnia to, że są bardziej wydajne, szybsze, poza tym pobierają znacznie mniej energii, niż HDD. Kluczowym elementem, który wpływa na komfort grania w gry jest matryca. Najlepiej wybierać spośród najnowszych modeli Full HD, które będą dawać dobre odwzorowanie kolorów, odpowiednią jasność oraz szerokie kąty widzenia. Laptopy dla graczy to sprzęt specyficzny, który stanowi kompromis pomiędzy wydajnością a mobilnością. Obecnie można znaleźć komputery przenośne o dobrych parametrach, które jednocześnie zachowują mobilność. Ponieważ bardzo częsty problem stanowi przegrzewanie się sprzętu, co może być przyczyną spowolnienia jego spowolnienia i nieoczekiwanych restartów systemu, podczas zakupu warto zwrócić uwagę na kulturę pracy wybranego komputera oraz rozmieszczenie otworów wentylacyjnych.