HP EliteBook 820 i Lenovo ThinkPad X260

W krótkim odstępie czasu pojawiły się na rynku kolejne generacje dwóch laptopów, które są dla siebie naturalną konkurencją. Lenovo ThinkPad X260 zastąpił bardzo lubianego ThinkPada X250, a HP EliteBook 820 G3, równie udanego EliteBooka 820 G2. Rywalizacja w dalszym ciągu jest równie zacięta.

W krótkim odstępie czasu pojawiły się na rynku kolejne generacje dwóch laptopów, które są dla siebie naturalną konkurencją

fot. lenovo.com

Malutkie laptopy biznesowe

Oba modele mają wyświetlacze o rozdzielczości 12,5 cala. Różnice w wadze pomiędzy nimi są minimalne. EliteBook 820 waży 1260 g bez ekranu dotykowego i 1400 g z nim, zaś Lenovo waży ok. 1300 g i póki co daje do wyboru jedynie ekrany bezdotykowe. Można powiedzieć, że punkt dla HP.

Oba laptopy jak na swój rozmiar są bardzo dobrze wyposażone w złącza zewnętrzne, dają się całkiem łatwo otworzyć i ewentualnie ulepszyć. Pod tym względem mamy remis, ale powinniśmy zaznaczyć, że 3 porty USB, które znajdziemy w obu modelach to wcale nie jest standard dla laptopów 12-calowych. Raczej godny pochwały wyjątek.

Dostępne dla Lenovo i HP procesory są identyczne. Oba można zamówić zarówno z tańszym Intel Core i3 6100U, jak i Intel Core i7 6600U. Kolejny remis i kolejne wyrównanie do poziomu znacznie większych notebooków biznesowych. Wyrównanych parametrów i podzespołów jest więcej. Maksymalna pamięć RAM to 16 GB w standardzie DDR4, zarówno EliteBook jak i ThinkPad mogą mieć kamerkę 720p. Bardzo zbliżone są też dostępne dyski. Tu ewentualnie dałoby się przyznać kolejny punkt dla HP za możliwość podpięcia superszybkich dysków SSD M.2 PCIe, w praktyce jednak będzie to rozwiązanie rzadko stosowane przez użytkowników.

Istotna różnica jest w czasie pracy na baterii. Oba laptopy mają bardzo zbliżone zużycie energii i podstawowo również podobne czasy pracy na baterii. Lenovo ma jednak podwójną baterię w systemie PowerBridge, co pozwala zarówno tymczasowo obniżyć masę laptopa, jak i w razie potrzeby zamienić baterię zewnętrzną na znacznie większą – nawet do 72 Wh. Za baterię przyznajemy więc zdecydowanie punkt dla Lenovo.

Jakość wykonania obu biznesowych miniaturek jest bardzo dobra, a ich wygląd pozostawiamy do oceny użytkowników. Bez wątpienia oba są bardzo dobrym wyborem dla osób zmuszonych do pracy poza biurem i częstego przemieszczania się z laptopem.