Dylematy przy wyborze stacji roboczej

Wybierając laptopa lub desktopa zwracamy uwagę na bardzo wiele szczegółów

fot. fujitsu.com

Wybierając laptopa lub desktopa zwracamy uwagę na bardzo wiele szczegółów. Jeszcze ważniejsze są one przy wyborze stacji roboczej – urządzenia drogiego, przeznaczonego do bardzo ciężkiej pracy i mającego zwrócić się kilkakrotnie. Raz podjęty wybór będzie mieć konsekwencje przez nawet kilka lat, trzeba więc wybierać mądrze.

Gotowa stacja czy samodzielnie składana?

Wszystkie podzespoły, w jakie wyposażane są stacje robocze,  dostępne są na rynku. Oznacza to, że osoba wiedząca czego chce znajdzie je i samodzielnie złoży stację roboczą o właściwej mocy. Urządzenie będzie idealnie dobrane do zadań przed nim postawionych, a sam użytkownik zaoszczędzi nieco ponad 10% wartości. Czyli 800-2000 zł. Wielu właścicieli małych firm i grafików-freelancerów skłania to do samodzielnego złożenia stacji roboczej.

Z drugiej strony markowe stacje HP, Dell czy MSI dostępne są w tak wielu konfiguracjach, że niemal zawsze można znaleźć pożądane połączenie podzespołów i po prostu zamówić stację roboczą. Dzięki temu uzyskuje się też solidne wsparcie techniczne. Producenci i dystrybutorzy gotowych stacji roboczych zapewniają często 3 rozszerzoną gwarancję z gotowością do usuwania usterek w lokalu klienta, oraz zestaw użytecznych programów np. gwarantujących szyfrowanie danych. Nie musząc szczególnie oszczędzać lepiej więc zdecydować się na markową, gotową stację roboczą.

Jaki procesor?

Stacjonarne stacje robocze najczęściej wyposażane są w solidne procesory Intel Core i7 lub Intel Xeon. Te drugie są droższe, ale dzięki swojej budowie (duża liczba rdzeni pozwala na renderowanie  wielowątkowe) znacznie lepiej sprawdzają się przy pracy nad grafiką 3D (gry, filmy). Ilość rdzeni jest mniej istotna w projektowaniu za pomocą programów typu AutoCAD. Tu przydaje się jak największa częstotliwość taktowania procesora, a w niej Intel Xeno tylko nieznacznie górują nad tańszymi procesorami.

Najbardziej zaawansowane stacje robocze, zwłaszcza dedykowane obróbce grafiki mogą być wyposażone w 2 bliźniacze procesory Intel Xeon.

Pamięć RAM

Od pamięci operacyjnej zależy bardzo wiele i stacja robocza powinna mieć jej przynajmniej 32 GB w standardzie DDR4. Potencjalnie niektóre modele można rozbudować do 0,5 TB RAM. Przy tak ogromnych wartościach musimy liczyć się ze sporymi wydatkami. Wynika to nie tylko z samej ilości nowoczesnych kości RAM, ale  również z konieczności zastosowania kości z modułem ECC, który skoryguje nieuniknione przy tak dużej przepustowości błędy.

Sprawdzone modele

Aktualnie oferowane na rynku stacje robocze zostały wyposażone w procesory Intela 6 generacji i większość z nich dostępna jest na rynku dopiero kilka miesięcy. Desktopy takie jak Lenovo ThinkStation P310 czy HP Workstation Z240 oraz Fujitsu W550 kontynuują jednak serie stacji roboczych, które zdobyły już uznanie. Bardzo wiele firma ma na wyposażeniu stacje robocze sprzed kilku lat, które dziś już nie są tak oszałamiająco wydajne, ale w dalszym ciągu działają całkiem sprawnie. Wbrew obiegowej opinii dotyczy to także stacjonarnych stacji roboczych Apple. W tej dziedzinie nie ma miejsca na modę i prawie każdy model projektowany jest z myślą o ekstremalnym obciążeniu.