Dell XPS 15 – wysoka wydajność i dobry wyświetlacz

Za trochę ponad 10 tys. zł Dell oferuje maszynę o bezkompromisowych osiągach zarówno, gdy idzie o wydajność, jak i też ekran

fot. kuzniewski.pl

Za trochę ponad 10 tys. zł Dell oferuje maszynę o bezkompromisowych osiągach zarówno, gdy idzie o wydajność, jak i też ekran. Sercem notebooka jest czterordzeniowy procesor Intel® Core™ i7-4712HQ 4 generacji. Jest to procesor, który jest o kilka procent słabszy od jego normalnego odpowiednika. Chcąc obniżyć TDP i umożliwić jego montaż w cienkim laptopie producent musiał zdecydować się na taki krok. Wbudowane jest 16 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o powierzchni 512 GB. Na chwilę obecną jest to topowy zestaw do cywilnego użytku. Do tego zestaw jest wyposażony w kartę graficzną NVIDIA® GeForce® GT 750M, która umożliwi korzystanie z zaawansowanych programów graficznych oraz gier komputerowych. Zestaw ten umożliwia grę na średnich detalach w takie gry jak Crysis 3 czy też Battlefield 4.

Obraz

Dell XPS 15 ten wyposażony jest w matrycę o rozdzielczości 3840 x 2160 z dotykowym ekranem. Tak duża rozdzielczość pozwoli na rozmieszczenie wielu okien obok siebie. Matryca 15.6 cala posiada średnią luminację przy maksymalnej intensywności na poziomie 330 cd/m2, co jest wynikiem bardzo dobrym. Jednakże, podczas pracy na dworze powstawały problemy z refleksami innych obiektów. Matryca IPS pozwala na oglądanie monitora pod dowolnym kątem.

Obudowa

Jest ona wykonana częściowo z włókna węglowego a częściowo z aluminium. Pozostaje niezwykle sztywna i na bardzo wysokim poziomie. Tylna część jest srebrna, co stanowi nawiązanie do innych modeli z serii XPS. Model ten nie posiada niestety napędu optycznego oraz gniazda LAN. Za to mamy dostępne 4 porty USB, w tylnej części notebooka. Pozostałe porty także zostały umieszczone w tylnej części panelów bocznych, tak aby pozostało wiele miejsca do zagospodarowania z przodu.

Temperatura i hałas

Hałas przy większym obciążeniu sięga granicy 42 dB. Jest to odgłos, który nasze uszy jeszcze tolerują. Jednakże gorzej jest z temperaturą, która sięga przy obciążeniu granicy 50-55 stopni Celsjusza. Jest to zdecydowanie za dużo i widać, że notebook ten ma poważne problemy z przegrzewaniem się. Ciepło czuć przede wszystkim na spodniej warstwie a miejsce, w którym nasze dłonie dotykają urządzenie, jest zimne.

Notebooka Dell XPS 15 w różnych konfiguracjach dostać można np. pod tym adresem: http://www.kuzniewski.pl/k2372,laptopy-dell-xps-xps-15.html.