Dell Latitude E5550 – laptop na piątkę

Biznesowy laptop musi gwarantować elastyczność, nawet uniwersalność. Z jednej strony powinien być lekki, smukły i elegancki, z drugiej zapewniać komfort pracy oraz ponadprzeciętną wydajność. Po za tym korzystasz z laptopa także w czasie wolnym. To znacznie wydłuża listę oczekiwań. Jest jednak szansa, że ten model je spełni.

Duży, ale nie ciężki

Biznesowy laptop musi gwarantować elastyczność, nawet uniwersalność

fot.dell.com

Lekki i 15-calowy: to przymiotniki, którymi rzadko możemy określić ten sam model laptopa. E5550 jest jednak znacznie lżejszy i smuklejszy od swojego poprzednika. W stosunku do E5540 usunięto napęd optyczny, poprawiono architekturę i zrezygnowano z mało używanych portów. Funkcjonalność ucierpiała na zmianach tylko w jednym punkcie – akumulatora nie można łatwo odłączyć. Udało się dzięki temu zmniejszyć wysokość po zamknięciu do niecałych 24 mm, a wagę do 2140 g. Laptop robi wrażenie całkiem smukłego i dobrze wykonanego. Plastikowa obudowa jest sztywna, bardzo odporna na nacisk. Zawiasy pozwalają otworzyć pokrywę do 180°. 3 porty USB 3.0 umieszczone są po bokach laptopa, a HDMI i VGA na tylnej ściance. Wystarczy to, by wygodnie podpiąć do laptopa inne urządzenia, ale jak przystało na laptop biznesowy, jest też złącze stacji dokującej.

Urządzenia wejścia

Klawiatura zmieniła się mocno od poprzedniego modelu. Jest wyspowa, z klawiszami 15×15 mm, o lekko wklęsłej powierzchni. Pracuje się na niej całkiem wygodnie. Trzeba tylko pamiętać, że jest typu QWERTZ, a nie QWERTY. Zadowoleni powinni być użytkownicy, którzy nie przewidują używania zewnętrznej myszy. Laptop wyposażony jest w dużą płytkę dotykową i trackpoint, oba z oddzielnymi, wygodnymi przyciskami. Opcjonalnie dostępny jest ekran dotykowy, który nieco zwiększa masę urządzenia.

Obraz i dźwięk

W przypadku laptopów biznesowych, przeznaczonych do pracy, wyświetlacz bywa mankamentem. Na szczęście tego modelu to nie dotyczy. Rozdzielczość 1920 x 1080 Full HD w technologii IPS pozwala spodziewać się dobrego obrazu. Rozświetlenie jest równomierne i wynosi ponad 300 cd/m². Dzięki temu, i matowej matrycy, można pracować bez problemu przy świetle słonecznym i w dodatku delektować się głębią barw. Matryca odwzorowuje pokrycie ponad 80% standardu Adobe RGB co jest rewelacyjnym wynikiem. Obraz jest bardzo dobry. Wrażenia uzupełniają jedne z najlepszych stosowanych w laptopach głośników.

Praca

Dwurdzeniowy, niskonapięciowy procesor Intel Core i5 jest identyczny jak te stosowane przez konkurencję. Dell Latitude E5550 prezentuje dobre osiągi ze względu na zastosowany dysk SSD. Szybkość zapisu i odczytu mają jednak swoją cenę – w podstawowej wersji dysk ma pojemność jedynie 128 GB. Bezcenna jest natomiast kultura pracy urządzenia. Bez obciążenia nie rozgrzewa się do więcej niż 26°C i jest praktycznie niesłyszalny. Kiedy go przycisnąć, rozgrzeje się do trzydziestu kilku stopni, a uruchomione wentylatory wywołają hałas rzędu 32-38 dB.

Laptop na piątkę

Malkontenci zawsze znajdą jakieś wady. W przypadku Dell Latitude E5550 będą to wbudowany akumulator i plastikowa obudowa. Pierwsze rozwiązanie pozwala jednak na 6 godzin pracy, a drugie jest naprawdę solidne. Oprócz tego laptop prezentuje szeroki wachlarz zalet, do których należą: obraz, dźwięk, cicha praca, smukła sylwetka i komfortowe urządzenia wejściowe. Aż nadto, by uznać go za dobre rozwiązanie. To laptop na piątkę, którym zdecydowanie warto się zainteresować.