Czy warto zainwestować w LIFEBOOK U745

Elegancki ultrabook od Fujitsu może być twój, ale zastanawiasz się czy urządzenie jest warte swojej, wysokiej przecież, ceny. Tworząc laptopa o cenie porówneywalnej z urządzeniami od Apple, trzeba zaoferować coś więcej niż tylko dobrego laptopa.

Zaczynamy od zewnątrz

Elegancki ultrabook od Fujitsu może być twój, ale zastanawiasz się czy urządzenie jest warte swojej, wysokiej przecież, ceny

fot. fujitsu.com

Faktycznie pierwsze wrażenie jest bardzo dobre. 14 calowy laptop, ważący ok. 1500 g ma tylko 19 mm wysokości po złożeniu. Obudowa wykonana z magnezu została ozdobiona delikatnym czerwonym paskiem. Ultrabook jest całkiem nieźle wyposażony w złącza, ma też solidne zawiasy, uniemożliwiające chybotanie się ekranu. Tak, zdecydowanie Fujitsu LIFEBOOK U745 wygląda świetnie.

Otwieramy laptopa

Rozpoczynając pracę można zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Klawiatura jest wygodna, z dużymi klawiszami, o dobrym skoku, lecz nieznacznie ugina się pod naciskiem. Płytka dotykowa jest wyjątkowo dobra. Można posługiwać się nią swobodnie, zwłaszcza, że wydzielono jej przyciski. Zaleta tym większa, że Fujitsu nie zdecydowało się na manipulator punktowy. Oprócz urządzeń wejściowych są jeszcze wyjściowe i tu niestety możesz poczuć zawód. Głośniki są bardzo słabe, a i wyświetlacz mógłby być lepszy. Oferowane matryce mają odpowiednią jasność, są wygodne w pracy, ale od laptopa tej klasy wymaga się nieco wyższej rozdzielczości, szerszych kątów widzenia i lepszego pokrycia palet sRGB/AdobeRGB (więcej na temat obu standardów tutaj).

Podczas pracy

Jeśli nie odstraszyły cię ekran i głośniki, przekonasz się, że w przypadku laptopów liczy się wnętrze. Fujitsu LIFEBOOK U745 (http://www.kuzniewski.pl/k1930,laptopy-fujitsu-lifebook-lifebook-u745.html) bardzo dobrze wypada w testach wydajności, jednocześnie nigdy nie nagrzewając się powyżej temperatury ludzkiego ciała. Obudowa cały czas pozostaje w dotyku przyjemnie chłodna. A pracować można na prawdę długo. Mimo niewielkiej wagi, 14-calowy ultrabook wytrzymuje 10 godzin na baterii (przeglądanie internetu, praca biurowa), o ponad 50% dłużej niż Lenovo X1 Carbon czy HP EliteBook Folio. Japończycy osiągnęli mistrzostwo świata w zakresie energooszczędności, nie oszczędzając na mocy obliczeniowej. To połączenie jest unikalne i może zadecydować o twoim wyborze.

Czy warto?

Jako urządzenie przeznaczone do pracy laptop jest idealny. Wygląd, wydajność, czas działania na baterii, wygodna klawiatura i smukła sylwetka w pełni uzasadniają jego cenę. Natomiast gdy interesują Cię laptopy multimedialne o wyświetlaczach 4K, musisz rozejrzeć się za innym modelem. Laptopa warto kupić jeśli zamierzasz wykorzystać go… zgodnie z przeznaczeniem.