Asus, ale który?

Asus w przeciwieństwie do wszystkich pozostałych firm produkujących laptopy nie wprowadził łatwych do zapamiętania, szybko kojarzących się nazw dla serii biznesowych. W gąszczu cyfr i liter oznaczających konkretne modele dość trudno się zorientować. Tymczasem w ofercie jest kilka modeli, o których zdecydowanie warto pamiętać. Które to?

Problemy z nazewnictwem

Asus w przeciwieństwie do wszystkich pozostałych firm produkujących laptopy nie wprowadził łatwych do zapamiętania, szybko kojarzących się nazw dla serii biznesowych

fot. asus.com

Gdy słyszymy jedną z popularnych nazw serii laptopów, np. ThinkPad, MacBook, EliteBook, Portege, Celsius, Yoga, czy Toughbook od razu wiemy, o jaki laptop chodzi. Zakładamy, że kolejny model z tej serii będzie podobny do poprzednich. Jak jednak zapamiętać nazwy modeli Asus, które po klasycznym dla laptopów biznesowych przedrostku Pro mają oznaczenia B, P, BU, PU. Czy nie można było stworzyć dla nich chwytliwej nazwy jak w przypadku TransformerBooków czy ZenBooków? Kilka modeli zasłużyło na nią z nawiązką.

Asus BU401LA

14-calowy, bardzo lekki (poniżej 1,7 kg) i świetnie wykonany laptop wydaje się wizytówką enigmatycznej serii Pro. Klawiatura i obudowa są równie dobrej jakości co w ThinkPadach serii T. Każdy element jest wręcz wzorcowy. Mocny procesor Intel Core i7 4650U daje odpowiednią moc. Całość jest elegancka. Prawdopodobnie tylko nazwa sprawia, że inne laptopy nie są porównywane do tego modelu.

Asus BU201

Jeszcze mniejszy i lżejszy od wyżej opisanego modelu. 12,5-calowy ekran schowany w ważącej 1,27 kg obudowie mieści mocny procesor Intel Core i7-4510U. Jest wyposażony w porty wyjściowe lepiej niż wiele większych laptopów i przystosowany do wykorzystania stacji dokującej. Aż trudno uwierzyć, że producentowi udało się zmieścić w tym ultrabooku tak wiele i jednocześnie nie zapomnieć o szczegółach. Takich jak zawias pozwalający na otwarcie o 180°, 4 porty USB i obudowa z włókien węglowych.

Inne modele

W serii Pro można znaleźć wydajne laptopy do pracy, takie jak B551 czy P751 lub niewielki PU 301. Jest z czego wybierać. Producent jednak tego wyboru bynajmniej nie ułatwia. Każdy model ma kilka wersji, w niektórych można zażądać różnych zestawów podzespołów. Od Asusa można kupić świetny sprzęt, trzeba jednak znać się na nim. Nie ma możliwości kierowania się wyłącznie nazwą serii.